KONTROLA W GMINIE LELKOWO

1 marca, 2019

Piękny owczarek niemiecki na krótkiej uwięzi. Łańcuch był długi, niestety zaplątany wokół kołka do którego był uwiązany pies. Buda nieocieplona, podłoże po którym poruszał się pies zawalone deskami i śmieciami. Brak stałego dostępu do wody.

To widok, jaki nagminnie oglądamy podczas kontroli warunków na terenie wiosek w powiecie braniewskim.  Właściciele psów trzymanych na łańcuchach, traktują swoje zwierzaki przedmiotowo. Psy mają szczekaniem ostrzegać przed nadchodzącym obcym.  Do tego wystarczy podanie posiłku. Spacer? A kto to widział na wsi?

Puścić luzem na ogrodzonym terenie? Zrobi kupę i zabrudzi ogródek.

Wziąć do domu? Pani! To podwórkowy pies!

Trudno takim ludziom przetłumaczyć, że pies to żywa, czująca istota, odczuwająca radość, zadowolenie, ból i strach.

W Polsce psom łańcuchowym zabiera  się prawo do życia zgodnie z jego naturą i potrzebami.

Dopóki w naszym kraju prawo będzie zezwalać na trzymanie psów na łańcuch, nic się nie zmieni.  A my będziemy bezradnymi świadkami krzywdy milionów psów w Polsce trzymanych na łańcuchach. Psy na łańcuchach trzymane są nie tylko na wsi. Również w miastach. Również u ludzi, którzy powinni być wzorem dla innych, jak w przypadku prawosławnego księdza, przeciwko któremu Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Braniewie akt oskarżenia za znęcanie się nad psem.

Nasza dzisiejsza kontrola na terenie Gminy Lelkowo zakończyła się pouczeniami i zobowiązaniami właścicieli psów do natychmiastowej  poprawy warunków trzymania zwierząt. Kolejna kontrola za tydzień.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *