JAK NIE WOLNO TRZYMAĆ PSA – INTERWENCJA NA TERENIE GMINY BRANIEWO

29 marca, 2019

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

To pierwszy artykuł z ustawy o ochronie zwierząt.

Niestety nie każdy traktuje swoje zwierzęta z poszanowaniem, otaczając je opieką. Bo co mamy myśleć o ludziach, którzy swojego psa trzymają stale na uwięzi, na polu, w błocie, w nieocieplonej budzie bez podłogi, bez stałego dostępu do wody.

Art. 6 ust. 2 pkt 17 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że wystawianie zwierzęcia domowego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu jest przestępstwem. A czym jak nie narażaniem zdrowia lub życia jest trzymanie psa zimą w budzie bez podłogi, gdy musi spać na zamarzniętej ziemi? Czym jest trzymanie psa na uwięzi przy budzie latem, podczas upałów, na polu, bez dostępu do cienia i do wody?

Właściciele psa muszą przenieść budę w inne miejsce, gdzie będzie cień, muszą naprawić budę, tak by, oprócz ścian bocznych buda miała również podłogę. Buda ma stać na podeście. Pies musi mieć również dostęp do świeżej wody. Stale, czyli nie dostarczać jej raz, dwa razy dziennie. Stale, to znaczy, że w misce stojącej obok budy musi być zawsze woda.

Jeśli Tobie chce się pić, idziesz do kuchni i pijesz, w jaki sposób ma napić się uwięzione Twoje zwierzę, jeśli mu tego nie zapewnisz?

Bądź odpowiedzialnym opiekunem, nie bądź bezdusznym człowiekiem.

Jeśli właściciel nie dostosuje się do naszych zaleceń złożymy zawiadomienie na policję.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *