Nie wyłapujcie małych kotów wolno żyjących

4 września, 2019

W ciągu ostatnich dni otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń z prośbą o przyjęcie małych kotów wolno żyjących.
Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt „Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, ponieważ urodziły się w stanie dzikim, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić ani utrudniać im bytowania w danym miejscu”. Koty wolno żyjące nigdy nie były udomowione, a jedynie dokarmiane przez człowieka, tak jak inne zwierzęta (np. gołębie, łabędzie).
Pomysł wyłapywania kotów wolno żyjących i umieszczania ich w schroniskach jest łamaniem prawa i przykładem krótkowzroczności.
Odławiane i umieszczane u nas są tylko te koty, które wymagają interwencji lekarsko-weterynaryjnej lub są zbyt małe by samodzielnie egzystować a ich matka nie żyje. Takie koty do czasu trwania leczenia przebywają pod naszą opieką, następnie jeśli to koty młode, staramy się wydać je do adopcji, jeśli dorosłe, wypuszczane są ponownie na wolność.
Jak Państwo wiecie w Braniewie od lipca panuje panleukopenia, zjadliwa wirusowa choroba objawiająca się zapaleniem jelit, zabijająca małe kocięta w ciągu dwóch, trzech dni. Prawie wszystkie małe kociaki, które zostały w tym czasie do nas podrzucone w reklamówce, przyniesione z katarem kocim, znalezione na ulicy już nie żyją.
W tej chwili każde przyjęcie do nas małych kotów, wiąże się z ryzykiem ich zachorowania na panleukopenię i śmierć, dlatego jeśli kociętom nic nie jest, ich matka jest przy nich, nie wyłapujcie ich, by przynieść do nas.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *