PODCZAS UPAŁU NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE ‼️

2021-06-20

Każdego roku w upalne dni wiele psów umiera w samochodach swoich opiekunów – w wyniku udaru cieplnego. Nawet szybkie zakupy mogą skończyć się dla psów śmiercią. Nawet wtedy, gdy okno jest uchylone, temperatura może gwałtownie wzrosnąć w zaparkowanym samochodzie zaledwie w ciągu kilku minut ! Może to spowodować nie tylko panikę u psa, ale skutkować poważnym uszkodzeniem mózgu lub nawet śmiercią.
Podczas upału w kabinie samochodu pozostawionego na słońcu, nawet z uchylonymi szybami, może być nawet ponad 60 stopni Celsjusza. A to temperatura, przy której pies pozostawiony w aucie, nie ma szansy przetrwać dłużej niż kilkunastu minut. Skutki mogą być tragiczne. To oznacza, że można wybić szybę, ponieważ pojawia się stan wyższej konieczności, który uzasadnia naruszenie innej wartości prawnej – tj. zniszczenie lub naruszenie mienia. Podstawę do tego daje art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:
Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
Gdy kierowca pozostawi w rozgrzanym aucie zwierzę, sąd może orzec do dwóch lat pozbawienia wolności, a gdy sędzia zakwalifikuje czyn jako szczególne okrucieństwo, do trzech lat więzienia i nawet 100 tys. zł nawiązki.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *