UWAGA UPAŁ! NIEBEZPIECZNY OKRES DLA ZWIERZĄT!

20 czerwca, 2021

W takie dni, jak dzisiaj zwierzaki instynktownie szukają ochłody, bo upał jest dla nich bardzo niebezpieczny.
Dlatego zadbaj o stały dostęp do wody, narażenie zwierzęcia na działanie wysokich temperatur może być przyczyną przegrzania organizmu, w skrajnym przypadku udaru cieplnego. Psy w bardzo młodym lub podeszłym wieku, otyłe, posiadające ciemną sierść gorzej radzą sobie z wysoką temperaturą.
Jeśli pozostawiamy psa samego w domu, nie zamykajmy go w małym, dusznym pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli pies będzie miał dostęp do chłodnych powierzchni np. płytek ceramicznym, a okna będą zacienione roletami.
Jeśli pies przebywa w upalne dni w ogrodzie, zadbajmy o dostęp do zacienionego miejsca. Możemy dodatkowo pozostawić do dyspozycji psa specjalny basen, tak jak u psiaków będących pod naszą opieką.
Trzeba ograniczyć zarówno długość spacerów, jak i wysiłek fizyczny psa, który podwyższa ciepłotę jego ciała. Nie zmuszajmy psa do aktywności fizycznej w bardzo upalne i duszne dni, zwłaszcza w godzinach, gdy słońce świeci najmocniej (między 11.00 a 17.00).
Jeśli wybierasz się na spacer z psem, zaplanuj go wieczorem albo wczesnym rankiem, a trasę wybierz tak, by przebiegała w cieniu, a najlepiej z jak najkrótszym kontaktem psich łap z rozgrzanym asfaltem.
Pies chłodzi się poprzez ziajanie, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie kagańców weterynaryjnych (materiałowych, ciasno okalających kufę) w upały. Jeżeli musimy zastosować kaganiec, najlepszy jest fizjologiczny.
Podczas przewożenia psa w upalne dni samochodem należy włączyć klimatyzację i ulokować psa w cieniu. Konieczny jest dostęp do wody.
Jeżeli musimy zaparkować samochód, nie zostawiajmy w nim psa, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest umiarkowana lub auto pozostawimy w cieniu. W bardzo krótkim czasie wnętrze auta może nagrzać się bardzo mocno, nawet do 60˚C i doprowadzić do udaru cieplnego psa. Pamiętajmy także o tym, że jeśli zobaczymy psa zamkniętego w samochodzie, trzeba zadzwonić na alarmowy numer 112 lub policję. Jeśli widzimy, że życie psa jest zagrożone lub trzeba będzie zbyt długo czekać na pomoc, możemy wybić szybę. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 3 lat więzienia.
Zwracajmy także uwagę innym opiekunom psów, którzy być może nie posiadają wystarczającej wiedzy i doświadczenia, by zauważyć, że ich psy cierpią z powodu przegrzania.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *