Jak przygotować psa na Sylwestra? 🎆

2021-12-31

Odgłosy wybuchających fajerwerków wzbudzające u ludzi radość i podekscytowanie nadchodzącym nowym rokiem, u zwierząt są powodem wręcz fizycznego bólu i strachu. Ze względu na specyfikę słuchu, zwierzęta słyszą dźwięki wielokrotnie głośniej niż człowiek. Dlatego zwierzęta w tę ostatnią noc w roku bywają skrajnie przerażone. Ptaki rozbijają się o fasady domów, leśne zwierzęta przerażone błyskiem i hałasem zostają wypłoszone z nor, inne umierają na zawał lub w panice wpadają pod samochody. Częstym zachowaniem psów i kotów jest dezorientacja i ucieczka. Zanim odpalicie fajerwerki, zastanówcie się, czy w pobliżu nie ma zwierząt, u których huk może spowodować olbrzymi stres. Co roku ginie kilkadziesiąt psów i kotów, giną ptaki i inne zwierzęta. Poniżej przedstawiamy kilka rad dla właścicieli czworonogów, zastosowanie których może pomóc uniknąć nieszczęścia.

1. Wyprowadzamy zwierzęta na dłuższy spacer zanim zacznie się największy hałas lub jeśli już na dobre się skończy. Postaraj się wyprowadzić psa na ostatni spacer nie później niż o 20:00. Najlepiej wybierz się z psem w miejsce, gdzie będzie spokojnie i nic go nie wystraszy. Kilka dni przed Sylwestrem i kilka dni po, nie puszczamy zwierząt luzem. Petardy odpalane są przez kilka dni, pies w panice może uciec.

2. Środki uspokajające podajemy po konsultacji z lekarzem/lekarką weterynarii, na kilka godzin przed największym hałasem. Zarówno dawka, jak i rodzaj muszą być dopasowane do konkretnego zwierzęcia. Pamiętajmy, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu – nie wszystkim zwierzętom pomagają.

3. W trakcie hałasu bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą. Spróbujmy zająć zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę.

4. Zamykamy i zasłaniamy okna w domu, włączamy spokojną muzykę, aby choć trochę zagłuszyć hałas wystrzałów.

5. Pozwalamy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykamy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego.

6. Nie karcimy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *