CZY ZNOWU MYŚLIWI ZŁAMALI PRAWO? – ZŁOŻYLIŚMY W TEJ SPRAWIE ZAWIADOMIENIE

2020-05-06

Tym razem chodzi o Koło Łowieckie „Ponowa” w Braniewie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce obowiązuje zakaz dokarmiania dzików ze względu na występującą chorobę zakaźną ASF. Rejon Gminy Lelkowo jest rejonem objętym zagrożeniem, jest to strefa czerwona, ze względu na ASF. Oznacza to, że na tym terenie nie można zakładać nęcisk.

Jednocześnie jest to „strefa cichych polowań” , co oznacza, że myśliwi tu nie mogą prowadzić polowań zbiorowych.

Na początku marca 2020 r. skontaktowała się z OTOZ Animals osoba, która poinformowała nas, że myśliwi z Koła Łowieckiego „Ponowa” w Braniewie, od dłuższego czasu robią nęciska na obszarze swojego obwodu łowieckiego, który jest w okolicach Głębocka, na terenie gminy Lelkowo.

Nęcisko, to miejsce wabienia dzikich zwierząt, gdzie wykłada się przynętę, by zabijać zbliżające się do pożywienia zwierzęta.

Na przekazanych nam zdjęciach widać marchew, którą myśliwi z Koła „Ponowa” wysypali w lesie. Takich nęcisk w okolicy jest kilka, zrobione są z marchwi, zboża, kukurydzy. Według osoby zgłaszającej, Zarząd Koła Łowieckiego „Ponowa” wie o nęciskach.

Jedno z nęcisk według naszego informatora zrobione było na terenie byłej żwirowni w Mędrzykach,  prawdopodobnie i to nęcisko zostało zrobione przez jednego z myśliwych Koła „Ponowa”, który zawoził ciągnikiem zboże i kukurydzę. Obok nęciska znajdowało się specjalnie wykonane stanowisko do strzelania, wyłożone folią.

Obok w tym samym lesie było kolejne nęcisko, które prawdopodobnie zrobił inny myśliwy koła „Ponowa”, będący jednocześnie leśniczym.

Osoba, która z nami się skontaktowała, twierdzi, że mimo zakazu  koło „Ponowa” organizowało polowania zbiorowe z udziałem psów. Według zgłoszenia jedno z takich polowań miało miejsce 25 stycznia 2020 r. na Wyżynach. Podczas tego polowania w wyniku walki z dzikiem zginął pies należący do jednego z członków koła „Ponowa”, mieszkańca Zgody. Inne polowanie z udziałem psów miało mieć miejsce w okolicach Głębocka, tam również zostało zrobione nęcisko.

Ponieważ podejrzewamy, że doszło do popełnienia przestępstwa, dlatego złożyliśmy zawiadomienie do KPP w Braniewie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *