Co robić, gdy zaginie Twój pies?

2019-02-24

Gdy zaginie psiak.

W pierwszej kolejności oczywiście szukać, poprosić znajomych o pomoc (kilka samochodów jeżdżących po ulicach szukając psiaka to nie jeden, ważne, by zrobić to od razu). Jeśli pora roku na to pozwala najlepiej skorzystać z roweru, nawoływać pieska.

Zadzwonić do nas pod nr tel. 781 015 201 i na Policję podając swój nr. tel. w razie gdybyśmy mieli takie zgłoszenie lub gdyby patrol zauważył takiego psiaka. 

Ponadto, co bardzo ważne, należy zadzwonić do pobliskich urzędów Gmin, poprosić o połączenie z wydziałem ochrony środowiska i kimś odpowiedzialnym za bezdomne zwierzęta. Trzeba zapytać czy nie mieli takiego zgłoszenia oraz zostawić swój nr. tel gdyby takie zgłoszenie dostali. To właśnie Gminy decydują o umieszczeniu błąkającego się zwierzaka w Schroniskach – często bardzo odległych, więc nie należy się sugerować najbliższym Schroniskiem. 

Proszę też wysłać zdjęcia zwierzęcia do weterynarzy z którym Gmina ma podpisaną umowę na dyżur 24 godzinny i najlepiej do osób zajmujących się odławianiem zwierząt z pobliskich terenów, w Braniewie jest to Administracja Budynków Komunalnych.

Ponadto warto wysłać zwykłą pocztą zdjęcie pieska ( oczywiście z podanym kontaktem do siebie) do nas i do wszystkich Schronisk – kto wie, może wylądował w którymś z nich. Sam telefon z zapytaniem może nic nie pomóc – wystarczy, że trafi się w jakimś (szczególnie dużym schronisku)na kogoś nie do końca zorientowanego. Jeśli dostaną zdjęcie, to nie sposób będzie im przeoczyć takiego psiaka. Ponadto tego typu zgłoszeń telefonicznych jest bardzo dużo, więc trudno oczekiwać, by wszystkie zapamiętano.. Zdjęcie pieska wiszące na tablicy w Schronisku znacznie zwiększa jego szanse na odnalezienie. 

Proszę także rozwiesić zdjęcia w okolicy, poprosić o zgodę w sklepach, kioskach, w lecznicach, może akurat ktoś widział psiaka. Można w ogłoszeniu napisać coś o nagrodzie. Wtedy nawet te osoby, którym los zwierząt jest zupełnie obojętny, mogą szukać psiaka z uwagi właśnie na obiecaną nagrodę. Ważne, by na ogłoszeniu była podana data zaginięcia zwierzaka, miejscowość i ulica, cechy charakterystyczne, informacja jeśli był kastrowany itp.

Koniecznie trzeba zrobić wydarzenie na fb, które w razie czego możemy także udostępnić – w ten sposób bardzo wiele zwierzaków znalazło swoich właścicieli.  

Choć to bardzo przykre, lecz nie należy również wykluczyć potrącenia psa przez samochód. W tym celu należy zadzwonić do urzędu miasta , połączyć się z wydziałem gospodarki miejskiej i zapytać z jakimi służbami mają podpisaną umowę na zbieranie padłych zwierząt z dróg. Trzeba tam zadzwonić, zapytać dyżurnego, czy nie mieli takiego zdarzenia.

Gdy psiak się znajdzie, to bardzo prosimy o informację.

Na przyszłość rzecz bardzo ważna i czasem ratująca życie psiaka, a bardzo prosta.. Wystarczy napisać markerem nr. tel. na obroży pieska (najlepiej na jasnej). Każdy kto znajdzie psiaka i zobaczy tel. – zadzwoni (chip można odczytać dopiero czytnikiem, więc osoba z ulicy nie jest w stanie tego stwierdzić). Oczywiście bardzo ważne jest to, by zwierzę było zachipowane i ZAREJESTROWANE. Zdarzały się sytuacje gdy pies miał chip, ale nie był zarejestrowany i niestety nie  wiadomo było do kogo należał.

Gdy ucieknie psiak w obcym miejscu.

Oprócz powyższego, dobrze jest zostawić w tym miejscu miskę z wodą, drugą miskę z suchą i mokrą karmą(intensywny zapach może sprowadzić psiaka w to miejsce). Ponadto, choć może to wydawać się niedorzeczne, dobrze jest jednak zostawić swoje ubranie ( bluzkę, chustkę, coś co psiak rozpozna po zapachu jako należące do jego pana/ pani). Jest szansa, że wtedy wróci w to miejsce i będzie czekał lub po prostu będzie poruszał się po tym rejonie i łatwiej będzie go znaleźć. Ponadto będzie miał dostęp do wody i pożywienia.

Nigdy nie ustawajcie w poszukiwaniach. Zwierzę gdzieś jest i liczy na Wasz ratunek.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *