WYROK SĄDU REJONOWEGO W BRANIEWIE ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD PSEM

2019-04-10

Kara grzywny w wysokości 2000 zł oraz zasądzenie nawiązki w wysokości 1000 zł na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt – OTOZ Animals Inspektorat w Braniewie.
Taki wyrok zapadł dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Braniewie na zmieniony wniosek Prokuratora o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy.
Wcześniej prokurator wnosił o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie kary grzywny w wysokości 500 zł. OTOZ Animals występujący w tej sprawie w charakterze pokrzywdzonego wniósł do sądu sprzeciw na uwzględnienie wniosku prokuratora. W naszej ocenie kara 500 zł, za doprowadzenie psa do śmierci nie jest karą dotkliwą, nie zniechęci również oskarżonego do ponownego popełnienia przestępstwa polegającego na znęcaniu się nad innym psem. Dlatego postanowiliśmy walczyć o zwiększenie kary, w wyniku czego zamiast kary grzywny w wysokości 500 zł, jest kara grzywny w wysokości 2000 zł i nawiązka w wysokości 1000 zł na rzecz OTOZ Animals.
Przypomnijmy. 
Grudzień 2018 roku tuż przed świętami – otrzymujemy zgłoszenie dotyczące psa na terenie jednej z wiosek Gminy Braniewo.
Wychudzony wyżeł niemiecki z niedowładem tylnej części ciała w nieocieplonej budzie.
Na miejscu okazało się również, że właściciel przez większość tygodnia nie przebywa na posesji, nie interesuje się stanem zdrowia psiaka ani jego dokarmianiem.
Psiak, zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt został natychmiast przez nas odebrany i przewieziony do lekarza weterynarii.
Ujemne temperatury, nieocieplona buda do której nawet nie był w stanie cały wejść z powodu zapalenia stawów biodrowych, brak leczenia, spowodowały wyniszczenie organizmu, mocznicę i uszkodzenie wątroby.
Pomimo leczenia i troskliwej opieki jaką został otoczony przez nas, psiaka nie udało się uratować.
Ostatnie zdjęcie zostało zrobione już po odebraniu psa, gdy przebywał pod naszą opieką.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *