NIE PODAWAJ ZWIERZĘTOM ŻADNYCH LEKÓW BEZ KOSULTACJI Z LEKARZEM WETERYNARII!

2022-09-17

Parę dni temu skontaktowała się z nami karmicielka kotów wolno żyjących. Od niej dowiedzieliśmy się, że podaje kotom, które są pod jej opieką antybiotyk, jeśli tylko widzi, że kotom coś dolega.

Nie potrafiła powiedzieć, jaki to antybiotyk, jak długo działa ani najważniejsze na co działa i czy jest dopuszczalny do stosowania dla zwierząt.

Swoje zachowanie tłumaczyła niemożnością dostarczenia chorych kotów do lecznicy.

Po pierwsze, nie chcemy atakować nikogo, kto pomaga zwierzętom. Wprost przeciwnie, jesteśmy takim osobom niezmiernie wdzięczni.

Po drugie rozumiemy, że nie każdego kota wolno żyjącego da się złapać, nawet w klatkę łapkę, a przecież czas odgrywa w tym przypadku dużą rolę.

Jednak czasami zamiast szczerych chęci, by pomóc, możemy zaszkodzić. Umiejętne stosowanie leków u zwierząt, wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Prawidłowe i skuteczne leczenie jest uzależnione od wiedzy z patofizjologii, biochemii, farmakologii, diagnostyki, immunologii i mnóstwa innych gałęzi nauk klinicznych, na toksykologii skończywszy.

Dlaczego?

Ponieważ nie wszystkie leki są bezpieczne dla zwierząt. Taki np. Paracetamol ma skrajnie niebezpieczne działanie na koty, wywołuje ciężkie objawy i może doprowadzić do śmierci kota. Podobnie niebezpieczne działanie na zwierzęta ma wiele ludzkich leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Dlatego jeśli chcesz uniknąć śmierci zwierzęcia powinieneś udać się do gabinetu weterynaryjnego po pomoc. To lekarz weterynarii powie, jak pomóc pupilowi i jakich leków użyć. Jeśli jednak nie możesz dostarczyć kota do lecznicy, bo jest to kot wolno żyjący, zdziczały i nie da się go złapać, również udaj się do lecznicy weterynaryjnej, opisz objawy, jakie Cię zaniepokoiły, by lekarz mógł doradzić w jaki sposób pomóc zwierzakowi.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *