Posprzątaj po swoim psie!

2023-08-13

Parę dni temu byliśmy świadkami sytuacji, podczas której, młoda osoba wyprowadziła swoją sukę rasy amstaff na pobliski skwer przy Placu Grunwaldu i PCK, po czym, gdy suka załatwiła swoja potrzebę, zadowolona odeszła, nie sprzątając po swojej podopiecznej.

Niedaleko stała rodzicielka młodej osoby, która nie zareagowała.

No ludzie! Na Placu Grunwaldu, dwa metry od miejsca, w którym załatwiła się suczka, jest kosz na psie odchody, są tam również woreczki, jeśli takowych nie posiadasz! Co jeszcze trzeba zrobić, żeby niektórzy właściciele psów zaczęli sprzątać po swoich pupilach?

Potem dziwicie się dlaczego niektóre osoby są do właścicieli czworonogów negatywnie nastawione.

Dziwicie się, że wprowadza się zakazy wstępu z psami do niektórych miejsc na otwartych przestrzeniach, że na trawnikach, skwerach porozstawiane są tabliczki informujące o zakazie wyprowadzania psów.

No bo na co liczymy, jeśli niektórzy właściciele psów nie chcą sprzątać po swoich czworonogach?

Chcesz psa? To miej w końcu świadomość, że pies to nie tylko przyjemność, pies to także obowiązek i ogromna odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Z obowiązku tego zwolnieni są opiekunowie psów będących w służbie policji oraz osoby z niepełnosprawnościami. Motywacją do sprzątania po własnym pupilu, powinno być przede wszystkim poczucie społecznej odpowiedzialności i troska o dobro wspólne. Nikt z nas przecież nie chce chodzić po trawnikach, a zwłaszcza chodnikach, uważając na każdym kroku, by nie wdepnąć w psie odchody.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *