Martwy bielik nad rzeką Baudą
Interwencje / 2024-04-07

Martwy ptak, to zawsze smutny widok. Kiedy jest to bielik, ptak umieszczany na Godle Polski, który jest również największym ptakiem w Polsce, robi nam się bardzo przykro. Na razie nie wiemy, co było przyczyną śmierci tego przepięknego i potężnego ptaka. Został znaleziony przez panią Aleksandrę w czwartek, 4 kwietnia w okolicy rzeki Baudy na terenie Gminy Frombork. Po kontakcie z zaprzyjaźnionym ornitologiem panem Markiem Bebłotem ustaliliśmy, że bielik został zaobrączkowany 22 maja 2016 roku jako pisklę w gnieździe na terenie leśnictwa Chruściel. Miał więc 8 lat. To nie było dużo. Bieliki są ptakami długowiecznymi, które mogą osiągnąć wiek 20-30 lat a w niewoli nawet 42 lata. Powiadomiliśmy również Powiatową Inspekcję Weterynaryjną. Nie wiemy na razie, co było przyczyną jego śmierci. Mogła to być ptasia grypa lub zatrucie. Po badaniach będzie znana przyczyna jego śmierci. Bielik w Polsce objęty jest ochroną ścisłą. Bieliki dobierają się w pary na całe życie.

Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej postanowili zorganizować akcję na rzecz zwierząt znajdujących się pod opieką OTOZ Animals Inspektorat w Braniewie.
Akcje / 2024-04-07

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt Bezdomnych, żołnierze z 9 brygady postanowili zwrócić uwagę na cierpienie bezdomnych zwierząt, podejmując działania mające na celu poprawę ich losu. W tym celu organizują akcję na rzecz zwierząt znajdujących się pod naszą opieką. Koordynatorką akcji jest żołnierz kompanii wsparcia batalionu zmechanizowanego 9 BBKP. Organizatorka akcji powiedziała nam, że mocno wierzy w to, że dobro powraca. Sama kiedyś zaznała dobra od ludzi, więc teraz chce się nim podzielić z tymi, którzy tego dobra najbardziej potrzebują. Jesteśmy wzruszeni i ogromnie wdzięczni za pomoc, za możliwość poznania kolejnej wspaniałej osoby, za wsparcie jakim żołnierze 9 BBKP zadeklarowali się otoczyć naszych podopiecznych. Dziękujemy z całego serca Na zdjęciu organizatorka akcji Ewa Juszczak żołnierz kompanii wsparcia batalionu zmechanizowanego 9 BBKP.

Warsztaty Terapii Zajęciowej we Fromborku – wspaniała inicjatywa i wspaniali ludzie
Uncategorized / 2024-04-07

03 kwietnia, to był piękny dzień! Poznaliśmy nowych ludzi, serdecznych, otwartych na nowe, ufnych i szczerych. Spędziliśmy w ich otoczeniu miłe chwile, które dały nam mnóstwo pozytywnej energii na cały dzień. Pracownicy, opiekunowie i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej we Fromborku, bo o nich piszemy. Zaprosili nas do siebie z okazji jutrzejszego Światowego Dnia Zwierząt Bezdomnych. Dziękujemy za zaproszenie, możliwość spotkania, porozmawiania o zwierzętach skrzywdzonych przez ludzi, za podarunek dla naszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz.