ZAPEWNIENIE TYLKO POŻYWIENIA I WODY TO ZA MAŁO INTERWENCJA W PIENIĘŻNIE

14 stycznia, 2020

Jeśli decydujesz się na psa, to bierzesz na siebie odpowiedzialność za życie czworonoga. To na Tobie ciąży odpowiedzialność za jakość jego życia, za zdrowie, za to, czy będzie szczęśliwy.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić minimum dopuszczalnych warunków, to nie bierz psa.

Pies to nie przedmiot, który, niepotrzebny może zostać usunięty z domu, żeby nie przeszkadzał.

Pies, to żywe stworzenie, które potrzebuje troski, opieki, to istota, która Cię kocha, potrzebuje twojej obecności, która tęskni za Tobą, a gdy Ciebie długo nie ma, cierpi.

Pies to istota, która do szczęścia potrzebuje spacerów, możliwości poznawania otoczenia i nowych wyznań. Samo podanie karmy i wody to za mało. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić psu należytej opieki weź sobie pluszaka, który jak się znudzi, może zostać wyrzucony do komórki.

Starszy pies, kundelek średniej wielkości, właścicielka twierdzi, że pies ma 18 lat, niestety nie jest w stanie tego udowodnić, bo pies nie posiada książeczki zdrowia.

Kiedyś psiak przebywał w mieszkaniu, niestety po jakimś czasie został przeniesiony do szopki stojącej niedaleko budynku, w którym pies mieszkał ze swoja rodziną. W szopce pies przebywa od 9 lat.

Psiak rozpaczał, próbował uciekać, wył. Tęsknił za swoimi opiekunami. Bo co ma robić pies w małej szopce?

W szopce jest bałagan, na podłodze rzucone podarte i zawilgocone legowisko, obok łańcuch przytwierdzony do ściany, na którym trzymany jest często pies, gdy szopka jest otwarta.

Pies jest chudy, chociaż według słów właścicielki je bardzo dużo. Na pytanie, kiedy był odrobaczany, usłyszeliśmy odpowiedź, że nigdy.

Pies jest zdrowy, cieszył  się widokiem swojej pani, jej rodziny, zainteresowaniem, jakim go otoczono.

Właścicielka zobowiązała się do natychmiastowych zmian. Ma zapewnić psu możliwość ogrzania się, poprzez zrobienie w szopce budy wypełnionej słomą, ma również psa odrobaczyć.

W ciągu kilku dni zostanie przeprowadzona w tym miejscu kolejna kontrola.

Dopóki nie zmieni się w Polsce ustawa zabraniająca trzymanie psów na łańcuchach, takich psów, jak ten z Pieniężna będziemy oglądać podczas naszych interwencji mnóstwo. Dopóki biegli, którzy czasami podczas rozpraw nie widzą nic złego, w koszmarnych warunkach, w jakich właściciele trzymają swoje zwierzęta, będą stać po stronie oprawców, my będziemy bezradni.

Do tego wszystkiego w Sejmie tej kadencji powstał Zespół do spraw ochrony właścicieli zwierząt, gromadzący osoby skrajnie nieprzychylne ochronie zwierząt, które chcą wycofać uprawnienia organizacjom zajmującym się prawami zwierząt.

Wizja losu zwierząt w Polsce w ciągu najbliższych lat jest niestety pesymistyczna.

Dlatego to od nas, od naszej świadomości zależy, jaki los zgotujemy w przyszłości zwierzętom. Od tego, jak wychowamy nasze dzieci i jakie wartości im wpoimy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *