PODSUMOWANIE AKCJI KARP W BRANIEWIE

2018-12-22

Jak co roku inspektorzy d.s. ochrony zwierząt OTOZ Animals Inspektorat w Braniewie przeprowadzali kontrole w punktach sprzedaży żywych karpi.

Podczas kontroli zwracaliśmy uwagę na warunki w jakich są przetrzymywane oraz transportowane żywe karpie.

Ryby będące zwierzętami kręgowymi,  zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, mają swoje prawa. Prawa te nagminnie są przez ludzi łamane, traktujących ryby o wiele gorzej niż inne zwierzęta. Przyczyną złego traktowania ryb, jest najprawdopodobniej brak u tych zwierząt strun głosowych, dlatego nikt nie usłyszy ich wycia z bólu lub krzyku wzywającego  pomocy.

Badania naukowe wykazały, że ryby to stworzenia inteligentne, mające bardzo dobrą pamięć, uczące się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się także charakterem, są wśród nich osobniki odważne i ciekawskie, są również nieśmiałe i wycofane.

W Braniewie sklepy Biedronka, Lidl, Intermarche nie sprzedawały ryb żywych. W dwóch punktach sprzedaży żywych ryb przez osoby fizyczne kontrole  w jednym przypadku zakończyły się upomnieniem (ryby, szczupaki przetrzymywane były w za małym zbiorniku, w zbyt małej ilości wody, woda nie była napowietrzona), sprzedawca tego samego dnia zmienił warunki przetrzymywania ryb. W drugim przypadku utrzymywanie żywych ryb było prawidłowe.

Chcieliśmy również podziękować Państwu za reakcję na nasz apel, o niekupowaniu żywych ryb, ponieważ w ciągu trzech dni naszych kontroli nie byliśmy świadkami ani jednej sprzedaży ryb żywych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *