CZY WÓJT GMINY BRANIEWO, TOMASZ SIELICKI NIE WYWIĄZUJE SIĘ Z PROGRAMU OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI?
Uncategorized / 2018-07-31

Dzisiaj skontaktowały się z nami osoby z terenu Gminy Braniewo. Poproszono nas o pomoc w leczeniu i w przyszłości sterylizacji młodej kotki znalezionej na terenie tej Gminy. Osoby te poinformowały nas również, o małym kociątku zgłoszonym rok wcześniej do UG Braniewo, które miało zostać wykastrowane na koszt Gminy. Do tej pory tego nie zrobiono. Powód? Brak funduszy przeznaczonych na ten cel. To nie pierwsze takie zgłoszenie. Przynajmniej raz w tygodniu zgłaszają się do nas osoby z terenu Gminy której wójtem jest Tomasz Sielicki, proszące nas o pomoc w sterylizacji, kastracji lub leczeniu kotów wolno żyjących. Proszą o pomoc nas bo w gminie dostają odpowiedź odmowną. Za każdym razem osoby te odchodzą z UG z kwitkiem, gdy proszą o dofinansowanie, na które Gmina Braniewo musi mieć przecież przeznaczone środki. Uchwalony „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Braniewo w 2018 roku” ma za zadanie zmniejszanie populacji bezdomnych kotów stosując sterylizację lub kastrację. Dokładnie jest to § 2 programu. Mało tego w § 5 punkt 2 tego programu, jako formę wsparcia osób fizycznych Gmina zobowiązuje się do finansowania doraźnej opieki nad kotami wolno żyjącymi sprawowanej przez opiekunów społecznych (np. kosztów leczenia, zakupu karmy, usypiania ślepych miotów, sterylizacji…

GDZIE TA DOBRA ZMIANA DLA ZWIERZĄT?
Akcje / 2018-07-30

Kochani, los zwierząt w naszych rękach. Obiecano nam poprawę losu krzywdzonych zwierząt, tym czasem zanosi się na to, że posłowie postanowili je jeszcze bardziej skrzywdzić. Już 13 września widzimy się w Warszawie, aby wyrazić sprzeciw wobec niedotrzymania przez władze obietnic dotyczących zakazu hodowli futerkowych, zakazu uboju rytualnego oraz zakazu występów zwierząt w cyrkach. BĄDŹCIE Z NAMI ! 13 września organizujemy wyjazd z Braniewa do Warszawy. Nie poniesiecie żadnych kosztów. BĄDŹCIE Z NAMI ! https://www.facebook.com/hashtag/gdzietadobrazmianadlazwierz%C4%85t?source=feed_text więcej informacji na wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1754865257883938/

Tak dbamy o psy przebywające pod naszą opieką podczas upałów
Uncategorized / 2018-07-29

Okres letni jest bardzo ciężkim czasem dla zwierząt. Właściciele zwierząt powinni zapewnić swoim pupilom odpowiednią ilość wody. Miska z wodą powinna być wymieniania kilka razy w ciągu dnia. Psy, które mają spłaszczony pysk znacznie bardziej odczuwają przykre skutki upałów. Shin Tzu, Buldogi, Cane Corso czy Pekińczyki mają znacznie krótsze tchawice, przez co nie mogą ziać tak efektywnie jak psy o normalnej budowie pyska, nalezy więc ograniczyc do minimum spacery. Psy stare są bardziej narażone na choroby serca i udary. Upał dla nich może okazać się zabójczy. Wychodzenie na spacery winno być ograniczone do niezbędnego minimum i odbywać się w czasie, kiedy promienie słoneczne są nieco mniej intensywne. Zdecydowanie odradzane jest spacerowanie w godzinach południowych. W żadnym wypadku nie powinniśmy zostawiać naszego psa w samochodzie ani przywiązanego pod drzwiami sklepu. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że nawet kilka minut jest niezwykle groźne dla ich pupila. Oddawanie ciepła odbywa się u psów poprzez wydychanie i typowe dla psów zianie z pyska, psy nie pocą się tak jak ludzie. Psiaki przebywajace pod naszą opieką mają zapewnioną mozliwość korzystania z baseników z wodą, dzięki temu upał jest dla nich o wiele bardziej znośny.

Pomagacie razem z NETTO w Braniewie, dziękujemy!
Uncategorized / 2018-07-26

Kochani, już od dawna pomagacie nam razem ze sklepem NETTO w Braniewie, kupując karmę dla zwierząt przebywających pod nasza opieką. Dzięki Wam nasze psiaki i kociaki mają zapewnione pełne brzuszki. Tym razem dzięki Państwu i pracownikom sklepu NETTO w Braniewie udało się zebrać 92,55 kg karmy. W tym: dla kotów 22,05 kg karmy (12,95 kg karmy mokrej i 9,1 kg karmy suchej) dla psów 70,5 kg karmy (34,5 kg karmy mokrej i 36 kg karmy suchej). Państwa dar jest dla nas bezcenny. W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy z całego serca!

WSPÓLNIE ZE STRAŻAKAMI I OŚRODKIEM OKRESOWEJ REHABILITACJI ZWIERZĄT DZIKICH W JELONKACH RATUJEMY BOCIANA I JERZYKA
Interwencje / 2018-07-23

Dzisiaj do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Dzikich zawieźliśmy bociana ze złamanym skrzydłem i jerzyka. Bociana pomogli nam złapać strażacy. Od soboty przebywał na terenie jednej z firm. To pracownicy firmy zadzwonili do nas i poinformowali o niesprawnym bocianie. Jerzyka natomiast zgłosiła nam pani z ul. Grota Roweckiego. Od soboty siedział na balkonie i stawał się coraz słabszy. Bociana w ośrodku czeka dłuższa rehabilitacja, możliwe też, że nigdy nie odleci. Jerzyk, jak później się dowiedzieliśmy, po nabraniu sił, odleciał. W przypadku znalezienia dorosłego jerzyka lub młodego z wyrośniętymi lotkami należy sprawdzić czy ptak nie jest ranny, a jeśli nie widać żadnych obrażeń, to trzeba przetestować czy przyczyną upadku ptaka była chwilowa niedyspozycja wynikająca z osłabienia, dezorientacji lub zderzenia z jakąś przeszkodą, czy też dłuższa niezdolność do lotu. W tym celu należy położyć jerzyka na otwartej, podniesionej wysoko dłoni i zaczekać chwilę, czy podejmie próbę lotu. Nie trzeba podrzucać ptaka. Jeśli jerzyk nie zechce wzlecieć, lub poleci na niewielką odległość i spadnie ponownie, należy go zabrać i zapewnić mu spokój i ciepło.